Toro®
Reelmaster 5510-D
Toro®
Reelmaster 5510-D

Fairwayens kung.
Vi har förbättrat allting för att uppnå det enda som verkligen spelar någon roll: en bättre klippning. Nya klippenheter med dubbel precisionsinställning (DPA). Reelmaster 5010- serie ett måste för varje golfbana.
  
Broschyr >>
Intresseanmälan   -  Skriv ut produktinfo

Vi har förbättrat allting för att uppnå det enda som verkligen spelar någon roll: en bättre klippning. Nya klippenheter med dubbel precisionsinställning (DPA) ger en exceptionellt god klippkvalitet och lämnar efter sig en klippyta som andra cylinderklippare inte överträffa. De nya Reelmaster-klipparna är dessutom enklare att använda och bekväma under hela arbetsdagen. Allt detta i kombination med de förbättrade servicemöjligheterna gör klipparna i Reelmaster 5010- serien till ett måste för varje golfbana.

Inget klipper som en DPA.
Nya klippenheter med dubbel precisionsinställning (DPA) ger en exaktare och jämnare klippning än någonsin tidigare. De finns i tre versioner: 12,7 cm i diameter med 8 knivar, 17,8 cm i diameter med 8 knivar samt 17,8 cm i diameter med 11 knivar. De nya cylinderknivarna bevarar en skarp kant längre och gör att grässtråna klipps av rent och inte slits av, vilket bevarar gräset grönt och friskt. DPA-klippenheterna ställs in med två enkla justeringar: klipphöjden samt cylindern mot underkniven. Precisionstillverkningen hjälper DPA-enheterna att bevara sina inställningar och gör att alla delar och tillbehör kan arbeta smidigt tillsammans och ge en bättre klippkvalitet och snyggare klippyta.

Klicka för att se spec. på hela Reelmaster® 5010 serien. >>

 Toro® Reelmaster 5510
  .
 Typ Fairwayklippare
 Motor Kubota 4-cylindrig diesel
 Effekt hk 35,5 hk
 Antal klippare 5
 Klippaggr. 8-bladiga Cylinder klippare
 Arbets bredd

254 cm

 Klipphöjd 6,4-25,4 mm 
 Vikt (kg) 2wd 1136 kg
 Vikt (kg) 4wd 1186 kg
 Drivning Hydrostatisk
 Arbetshastighet fram. 0-12,8 km/h
 Transporthastighet 16 km/h 
 Bränsle Diesel   
 Bränsletank volym 51,1 lit.
Toro®
Reelmaster 5510-D